Juridik och vatten-/våtmarksåtgärder

27 februari 13:00-16:00 Länsstyrelsen i Västmanland, Västra Ringvägen 1, Västerås

Visning av föredrag om restaurering och återställning av våtmarker och andra vattenmiljöer och juridiken kopplat till det.

Välkommen till LIFE IP Rich Waters och Länsstyrelsen i Västmanland för att tillsammans titta på det föredrag som hölls under ett seminarium som anordnades i december 2024 om restaurering och återställning av vattenmiljöer och juridiken som är kopplat till det.

Inbjudan är riktad till åtgärdssamordnare, kommunbiologer, våtmarksintresserade och konsulter. Om ni missade seminariet den 6 december så kan ni vara med här. Det blir presentation, fika och diskussion. Bra om några kommer med för att diskutera.

Diskussion kring föredrag från december 2024

Mötet Seminariedag om juridiken för våtmarks- och vattenåtgärder: Är det skillnad på att bygga anläggningar och att återställa natur? innehöll en presentation av Jens Ratcovich och Per Nilsson Saarinen från Naturcentrum. De behandlade skillnader mellan nyanläggning och restaurering av våtmarker samt tillämpliga lagrum. Föredraget spelades in för att kunna spridas vidare.

Vi ser föredraget tillsammans och diskuterar innehållet: Hur kan vi effektivisera restaurering? Vilka möjligheter och utmaningar finns? Hur kan samarbetet mellan samordnare, kommuner, konsulter och länsstyrelsen utvecklas?

Vi bjuder på fika!

Anmälan

Anmälan genom epost till jonas.berglind@lansstyrelsen.se
Skriv gärna en rad om du har särskilda kostönskemål.

Öppna inbjudan som pdf